Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN Üst Üste 4. Kez Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde
12-10-2023



Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN Üst Üste 4. Kez Stanford Üniversitesi Tarafından Hazırlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi”nde Yer Aldı.

Stanford Üniversitesi bilim insanı Prof. John P. A. LOANNIDIS’in hazırlığını gerçekleştirdiği ilk yüzde 2’lik dilimde bulunan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesi Elsevier veri tabanında “kariyer boyu” ve “son yıllık” olmak üzere iki ayrı formatta açıklandı. Bilim insanları, standart Science-Metrix sınıflamasına göre 22 bilim alanı ve 174 alt alanda sınıflandırılmıştır. Listelerin oluşturulmasında “nitelikli yayın sayısı”, “yayınlara yapılan atıflar”, “h-indeksi”, “hm-indeksi” gibi göstergeler dikkate alınmıştır. Bilim insanları için alana ve alt alana özgü yüzdelik dilimler de oluşturulmuştur. Bu çalışmada Elsevier tarafından ICSR Lab (https://www.elsevier.com/icsr/icsrlab) aracılığıyla sağlanan Scopus verileri kullanılmıştır.

Temel olarak atıf bilgilerinin ölçüt alındığı bu sıralamalarda dünya genelinde toplam 204 bin 643 bilim insanı "kariyer boyu” listede; 210 bin 198 bilim insanı ise “son yıllık” listesinde yer almayı başardı. Türkiye özelinde ise 1040 araştırmacı bilim insanı “kariyer boyu” listesine, 1395 araştırmacı bilim insanı "son yıllık” listeye girmeye hak kazandı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN üst üste 4. kez Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde “kariyer boyu etki” kategorisinde yer alarak önemli bir başarıya imza atmıştır.

Tebrik eder, başarılarının daimî olmasını dileriz.

İlgili Çalışma İçin: https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/6

 

Namık Kemal Üniversitesi0
Namık Kemal Üniversitesi0

Haberler & Duyurular
Arşiv



>