“Yeni Dünya Düzeni ve NATO’nun Geleceği” Konulu Konferans Gerçekleşti
13-05-2024Üniversitemiz öğrenci topluluklarından Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Araştırma Topluluğu tarafından "Yeni Dünya Düzeni ve NATO'nun Geleceği" Konulu Konferans düzenlendi.

Rektörlük Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen konferansın konuşmacısı Dış Politika Enstitüsü Akademi Kurulu Başkanı İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tarık OĞUZLU olurken, programın moderatörlüğünü Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ceyhun ÇİÇEKÇİ yaptı. Programa akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Tarık OĞUZLU konuşmasında 2008 yılından sonra dünya siyasetinin dengelerinin değişmeye başladığını belirterek, Çin ve Rusya gibi büyük devletlerin dünya siyasetinde oynadıkları rolün daha önemli hale gelmeye başladığına işaret etti.

Dünyada Batı'nın eski gücünün kaybettiğine dair görüş hâkim olduğunu aktaran OĞUZLU, "Batı sonrası bir dünyaya geçtiğimiz kanaati var. Batı dünyasının önemli aktörleri Amerika Birleşik Devleti ve Avrupa Birliği dünya siyasetinde oynadıkları rolü artık oynayamıyorlar. Askeri ve siyasi anlamda güçlerinden çok şey kaybettiler" dedi.

Çok kutuplu ve aktörlü yeni dünya düzeninde NATO gibi önemli bir kurumun da rolünün değişmeye başladığını ifade eden OĞUZLU, "Finlandiya ve İsveç gibi yeni ülkeler NATO'ya katıldı. Amerika'nın Avrupa Kıtası'ndaki askeri varlığı 100 binin üzerine çıktı. NATO şuanda varlığını Rusya karşısında önemli bir ittifak olarak korumaya devam ediyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Tarık OĞUZLU, Türkiye'nin çok taraflı ve çok boyutlu bir politika anlayışına sahip olduğunu, yaşanan savaşlarda arabulucu ülke olarak inisiyatif aldığını anlatarak, "Türkiye bu yöndeki faaliyetlerine hız vermişe benziyor. Özellikle Irak'ta farklı unsurlar arasında görüş birliği çıkartılması noktasında faaliyeti var. İran ile İsrail arasında yaşananların bir bölgesel savaşa dönüşmemesi için çalışması var" diye konuştu.

 

Namık Kemal Üniversitesi1
Namık Kemal Üniversitesi2
Namık Kemal Üniversitesi3
Namık Kemal Üniversitesi4
Namık Kemal Üniversitesi5
Namık Kemal Üniversitesi6
Namık Kemal Üniversitesi7
Namık Kemal Üniversitesi8
Namık Kemal Üniversitesi9
Namık Kemal Üniversitesi10
>