Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Deniz Ticareti Geçmişi, Geleceği ve Tekirdağ’ın Deniz Ticaretindeki Yeri” konulu konferans, Piramit Salonu’nda gerçekleştirildi.
Konferansa Tekirdağ Vali Yardımcısı Zeki Kaya, Üniversitemiz Rektör V. Prof. Dr. Burhan Arslan, Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. M. İhsan Soysal, İstanbul Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.
Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. M. İhsan Soysal’ın açılış konuşmasının ardından, İstanbul Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan “Deniz Taşımacılığı” konulu konferans verdi.
İstanbul Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’ın üç ana başlık (Dünya ve Türkiye Ekonomisine Genel Bakış, Global Deniz Taşımacılığı, Türkiye Denizciliği ve Deniz Taşımacılığı) altında verdiği konferansta, OECD’nin büyüme beklentisi, finansal riskler, Avrupa’da artan risk birikimi, AB ülkelerinde cari açık, kriz dönemleri öngörüsü, Türkiye ekonomisi, Türkiye GSYH büyümesinin dünya ticareti gelişimi ile etkileşimi, küresel deniz taşımacılığı, global gemi kiralama endekslerindeki gelişim, ulaştırma sektörünün GSYH içindeki payı, dış ticarette deniz taşımacılığı, limanlarımız, kruvaziyer turizmindeki rekor büyüme, genişleyen deniz otoyol ağı, Marmara havzasındaki Ro-Ro, büyümeye devam eden deniz ticareti filomuz, Türkiye gemi inşa sanayisinin bugünkü durumu, ülkemizin yat inşasının durumu, İstanbul Boğazı’ndaki gemi geçiş adetleri ve denizcilik sektöründeki istihdam ile eğitim durumu hakkında bilgiler verdi.
“Deniz Taşımacılığı” konferansının ayrıntılı sunumu için tıklayınız
Konferansın ardından soru-cevap kısmında İstanbul Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.
Konferanstan sonra günün anısına İstanbul Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’a Tekirdağ Vali Yardımcısı Zeki Kaya plaket, Rektör V. Prof. Dr. Burhan Arslan Üniversitemiz tabağını ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı çiçek taktim etti.
Tıklayınız. ...
Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Erhan GÖÇMEN'in Babası Kamil GÖÇMEN, Tarla Bitkiler...
Üniversitemiz personeli babası için bugün 0 RH (-) negatif iki ünite acil kana ihtiyaç bulunmaktadır. Kan vermek isteyenlerin Tekira AVM önü...
21.05.2024 tarih ve 32552 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Üniversitemiz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bulunan birimlerimiz...
Tıklayınız. ...
Tıklayınız. ...