Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kendi denizlerimizdeki hâkimiyetimizin tasdiki niteliğindeki Kabotaj Kanunu’nun 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmesiyle yabancı devletlerin denizlerimizdeki ticarette hâkimiyetleri son bulmuştur. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarımızın yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlamaktadır. Ülkemizin geçtiğimiz Kasım ayında Libya ile karşılıklı olarak imzaladığı ‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’ da stratejik ve tarihsel süreçte Akdeniz’deki hâkimiyet haklarımızı perçinleyerek, bölgede yürütülen Türkiye karşıtı senaryolarda ülkemizin lehine çok önemli bir hamle olmuştur. Bu vesile ile Mavi Vatandaki egemenlik haklarımızın korunması için mücadele veren herkese şükranlarımı sunuyor; denizlerimizi temiz tutmanın da bir vatanseverlik görevi olduğunu hatırlatarak, tüm denizcilerimizin ve Aziz Milletimizin ‘Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum.
Prof. Dr. Mümin ŞAHİN
Rektör
Tıklayınız. ...
Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Erhan GÖÇMEN'in Babası Kamil GÖÇMEN, Tarla Bitkiler...
Üniversitemiz personeli babası için bugün 0 RH (-) negatif iki ünite acil kana ihtiyaç bulunmaktadır. Kan vermek isteyenlerin Tekira AVM önü...
21.05.2024 tarih ve 32552 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Üniversitemiz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bulunan birimlerimiz...
Tıklayınız. ...
Tıklayınız. ...