İşgale uğrayan vatan topraklarını kurtarmak ve bağımsızlığımızı sağlamak için Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra çareler arayan aziz milletimiz, bölgesel nitelikte olmasına rağmen Erzurum Kongresinde daha manda ve himayenin asla kabul edilmeyeceğini ve milli sınırlar içinde vatanın bölünmez bir bütün olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir. Sivas Kongresi ise bu hedefe ulaşmak için milletimizin kendi seçtiği temsilcilerinin Sivas'ta bir araya gelmesiyle gerçekleşen milli nitelikte bir kongredir. Sivas Kongresi, işgale karşı milli iradenin teşkili ile Misakı Milli'nin belirlenmesinde Kurtuluş Savaşı'nın en önemli aşamalarından biridir. Milletimiz, bu kongreden sonraki süreçte de varlığına, milli ve manevi değerlerine kastedenlere, aynı azim ve şuurla daima karşı çıkmıştır. Bu sayede Sivas Kongresi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı ve Cumhuriyetin kuruluşu açısından da önemli bir rol oynamıştır. Bu duygu ve düşüncelerle, Sivas Kongresi'nin 101. yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Aziz Milletimiz var oldukça denizlerde, havada ve karada vatanımız ilelebet payidar kalacaktır.
Prof. Dr. Mümin ŞAHİN
Rektör
Tıklayınız. ...
Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Erhan GÖÇMEN'in Babası Kamil GÖÇMEN, Tarla Bitkiler...
Üniversitemiz personeli babası için bugün 0 RH (-) negatif iki ünite acil kana ihtiyaç bulunmaktadır. Kan vermek isteyenlerin Tekira AVM önü...
Tıklayınız. ...
21.05.2024 tarih ve 32552 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Üniversitemiz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bulunan birimlerimiz...
Tıklayınız. ...