Mercidabık Savaşı, 24 Ağustos 1516 yılında Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Memluk Devleti ile yapılan ilk ve kesin neticeli muharebedir. Kazanılan zafer Osmanlı’nın cihan hâkimiyeti döneminin başlangıcı olmuştur. Hilafetin Osmanlı Devleti’ne geçmesiyle sonuçlanmış ve devletin üç kıtaya genişlemesini sağlamıştır. İslam Dünyası’nın sancaktarı konumuna yükselen Osmanlı Devleti’nin şemsiyesi altında buluşan toplumlar da bu sayede yüzyıllar boyunca hep birlikte kardeşçe yaşamışlardı. Son iki yüzyıl ise gönül coğrafyamızdaki bu kardeşliğe halel getirecek gelişmelere şahit olmuştur. En son, güney sınırımızdaki savaşa çözüm için giden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin konvoyuna bir saldırı gerçekleşti. Yıllardır bu bölgedeki akan kanı durdurmak için çözüm maksadıyla orada bulunan askerimize ve sivillere yönelik yapılan saldırıyı bu vesileyle kınıyor, hayatını kaybedenlere rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Ecdadımızın adalet sancağının yükseldiği Mercidabık Zaferi’nin 503. yılının, tüm Türk ve İslam âlemine birliği ve kardeşliği yeniden hatırlatması dileğiyle kutlu olsun.
Prof. Dr. Mümin ŞAHİN
Rektör
Tıklayınız. ...
Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Erhan GÖÇMEN'in Babası Kamil GÖÇMEN, Tarla Bitkiler...
Üniversitemiz personeli babası için bugün 0 RH (-) negatif iki ünite acil kana ihtiyaç bulunmaktadır. Kan vermek isteyenlerin Tekira AVM önü...
Tıklayınız. ...
21.05.2024 tarih ve 32552 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Üniversitemiz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bulunan birimlerimiz...
Tıklayınız. ...