Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefiyle 23 Ağustos 1928 tarihinde Tekirdağ’da yeni Türk alfabesini ilan ederek Harf İnkılabı'nı başlatmasıyla Yeni Türk alfabesi kullanılmaya başlanmıştır. Bu gelişme Cumhuriyet tarihimizin eğitim ve kültür alanında hayata geçen o dönemdeki en önemli gelişmelerden biridir. Milli alfabesini kullanan ve eğitim faaliyetlerine ağırlık veren Türkiye Cumhuriyeti gerçekleştirdiği ilerleme sayesinde, gelişmekte olan ülkelere de örnek olmuştur. Tekirdağ'ımızın modern Türkiye'nin inşasında atılan bu temelde oynadığı rol önemlidir. Tekirdağlılar medeniyet yönünde yapılan bu büyük girişime sahip çıkmış; ülkemizin ve kültürümüzün ilerlemesinde öncü olmuştur. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyor, bir Tekirdağlı olarak yeni Türk alfabesinin Tekirdağ’da ilanının 92. yıl dönümünü kutluyorum.
Prof. Dr. Mümin ŞAHİN
Rektör
Tıklayınız. ...
Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Erhan GÖÇMEN'in Babası Kamil GÖÇMEN, Tarla Bitkiler...
Üniversitemiz personeli babası için bugün 0 RH (-) negatif iki ünite acil kana ihtiyaç bulunmaktadır. Kan vermek isteyenlerin Tekira AVM önü...
21.05.2024 tarih ve 32552 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Üniversitemiz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bulunan birimlerimiz...
Tıklayınız. ...
Tıklayınız. ...