Binlerce yıllık tarihi ile Türk dili, millî kültürümüzün ortak ifade aracıdır. 1932 yılında düzenlenen I. Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül’ü her yıl ‘Dil Bayramı’ olarak kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkçeye verdiği önemi “Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır” sözleri ile belirtmektedir. Her 13 Mayıs’ta ilan tarihini ayrıca ‘Türk Dil Bayramı’ olarak da kutladığımız Karamanoğlu Mehmet Bey’in 1277’de çıkardığı ferman, tarihimizde Türkçenin devlet dili olması, gelişmesi ve gelecek nesillere nakledilebilmesinde önemli bir yer teşkil etmektedir. 1928 yılında Tekirdağ’da ilan edilen ‘Harf İnkılabıyla’ da yeni Türk alfabesinin kullanılmaya başlanması sonrası eğitim faaliyetlerine ağırlık veren Türkiye Cumhuriyeti, gerçekleştirdiği ilerleme sayesinde gelişmekte olan ülkelere örnek olmuştur. Bu düşüncelerle dilimizin, yani millî kimliğimizin bayramı olan bu günde Türkçemize emek verenlerden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere herkesi saygı ve minnetle anıyor; ‘Dil Bayramı’nın 88. yılını kutluyorum.
Prof. Dr. Mümin ŞAHİN
Rektör
Tıklayınız. ...
Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Erhan GÖÇMEN'in Babası Kamil GÖÇMEN, Tarla Bitkiler...
Üniversitemiz personeli babası için bugün 0 RH (-) negatif iki ünite acil kana ihtiyaç bulunmaktadır. Kan vermek isteyenlerin Tekira AVM önü...
Tıklayınız. ...
21.05.2024 tarih ve 32552 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Üniversitemiz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bulunan birimlerimiz...
Tıklayınız. ...