Corona virus (Covid-19) pandemisi sürerken Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün daveti üzerine Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü, Fitopatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İLBAĞI tarafından Keşan, Uzunköprü ve İpsala ilçeleri ve köylerindeki buğday tarlalarında sarı cücelik virüs hastalığı gözlemleri yapıldı.
Prof. Dr. İLBAĞI, Edirne ilindeki tahıl üreticisi çiftçilerini hastalıkla ilgili mücadele yolları konusunda yeniden bilgilendirerek, hastalığın yaygın hale gelmesini önlemek için Edirne İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğüne hastalık ile ilgili çözüm önerileri sundu.
Prof. Dr. Havva İLBAĞI, tahıllarda ekonomik kayıplara neden olan sarı cücelik virüs hastalıklarının mücadelesine yönelik saptamış olduğu metotları; 2013 yılından günümüze dek konferans, seminer ve broşürlerle Trakya Bölgesinin tahıl üreticisi çiftçilere ve Tarım ile ilgili kuruluşların teknik personelleri ile paylaşmaktadır. Bu sayede Prof. Dr. İLBAĞI Trakya Bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin tahıl üretim alanlarında yaygın şekilde görülen sarı cücelik virüs hastalıklarına karşı mücadele yollarını Trakya bölgesi üretici ve çiftçilerine benimsetmektedir.
Tıklayınız. ...
Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Erhan GÖÇMEN'in Babası Kamil GÖÇMEN, Tarla Bitkiler...
Üniversitemiz personeli babası için bugün 0 RH (-) negatif iki ünite acil kana ihtiyaç bulunmaktadır. Kan vermek isteyenlerin Tekira AVM önü...
Tıklayınız. ...
21.05.2024 tarih ve 32552 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Üniversitemiz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bulunan birimlerimiz...
Tıklayınız. ...