Ziraat Fakültemiz Pandemi Sürecinde de Bölge Çiftçisinin Yanında Olmaya Devam Ediyor
07-05-2020Corona virus (Covid-19) pandemisi sürerken Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün daveti üzerine Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü, Fitopatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İLBAĞI tarafından Keşan, Uzunköprü ve İpsala ilçeleri ve köylerindeki buğday tarlalarında sarı cücelik virüs hastalığı gözlemleri yapıldı.

Prof. Dr. İLBAĞI, Edirne ilindeki tahıl üreticisi çiftçilerini hastalıkla ilgili mücadele yolları konusunda yeniden bilgilendirerek, hastalığın yaygın hale gelmesini önlemek için Edirne İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğüne hastalık ile ilgili çözüm önerileri sundu.

Prof. Dr. Havva İLBAĞI, tahıllarda ekonomik kayıplara neden olan sarı cücelik virüs hastalıklarının mücadelesine yönelik saptamış olduğu metotları; 2013 yılından günümüze dek konferans, seminer ve broşürlerle Trakya Bölgesinin tahıl üreticisi çiftçilere ve Tarım ile ilgili kuruluşların teknik personelleri ile paylaşmaktadır. Bu sayede Prof. Dr. İLBAĞI Trakya Bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin tahıl üretim alanlarında yaygın şekilde görülen sarı cücelik virüs hastalıklarına karşı mücadele yollarını Trakya bölgesi üretici ve çiftçilerine benimsetmektedir.

 

Namık Kemal Üniversitesi1
Namık Kemal Üniversitesi2
Namık Kemal Üniversitesi3
Namık Kemal Üniversitesi4

Haberler & Duyurular
Arşiv>