Çorlu Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği bölümü ve laboratuvarları TÜBİTAK- Çevre ve Temiz Üretim enstitüsü çalışanlarına Sağlık Kuruluşları ve Kentsel Atıksularda Toksisite Analizlerinin Yapılması projesi kapsamında yapılan Ekotoksisite test yöntemleri eğitimi ve sonuçların değerlendirilmesi toplantısına ev sahipliği yaptı.
NKÜ ve TUBİTAK arasında "Sağlık Kuruluşları ve Kentsel Atıksularda Toksisite Analizlerinin Yapılması" proje- (TUBİTAK hizmet alımı) sözleşmesi kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte Sağlık Kuruluşları ve Kentsel Atıksularda Toksisite Analizlerinin Yapılması projesi kapsamında yapılan Ekotoksisite test yöntemleri eğitimi ve sonuçların değerlendirildi.
TUBITAK-MAM Çevre ve Temiz Üretim Teknolojileri teknik ekibine uygulamalı olarak farklı sucul ortam trofik seviyelerindeki organizmalar üzerine akut ve kronik toksisite etkilerinin ve deney sonuçların değerlendirilmesini kapsayan ve 5 gün süren eğitim NKÜ Çorlu Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği laboratuvarlarında gerçekleştirildi.
Proje çerçevesinde Tek hücreli yeşil alg (Selenastrum capricornutum), Daphnia magna (Su piresi), Artermia salina (Tuzlu su karidesi), Atıksuyun endokrin bozucu (YES; Yeast estrogen screen, Maya hücresi gelişimine endokrin bozucuların etkisinin belirlenmesi deney) ve Enzim (ELISA) uygulanan test yöntemleri oldu.
Tıklayınız. ...
Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Erhan GÖÇMEN'in Babası Kamil GÖÇMEN, Tarla Bitkiler...
Üniversitemiz personeli babası için bugün 0 RH (-) negatif iki ünite acil kana ihtiyaç bulunmaktadır. Kan vermek isteyenlerin Tekira AVM önü...
Tıklayınız. ...
21.05.2024 tarih ve 32552 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Üniversitemiz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bulunan birimlerimiz...
Tıklayınız. ...