Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından “Yeni Başlayanlar İçin Multipl Skleroz (MS)” konulu panel düzenlendi.
Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen panelin ilk oturumunun moderatörlüğünü Üniversitemiz Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Aysun ÜNAL gerçekleştirirken “Multipl Skleroz (MS) hastalığı, kişinin bağışıklık sistemindeki bozukluk sonucu beyin ve omurilikte çok sayıda plakların oluşmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır” sözlerine yer verdi.
Panelin ilk konuşmacısı olan İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Uzm. Dr. Mesrure KÖSEOĞLU “MS Epidemiyoloji, Genetik ve Çevre” konulu sunum gerçekleştirdi.
İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ufuk EMRE ise “MS Tanı Basamakları” hakkında bilgiler verdi.
Panelin ikinci oturumunun moderatörlüğünü yapan Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Nilda TURGUT ise “Merkezi sinir sistemini etkileyen Multipl Skleroz (MS) hastalığının tanı ve tedavisindeki gelişmeler, hastalığın erken dönemde doğru bir şekilde kontrol altında tutulmasını sağlar. Bu sayede hastaların günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlama olmadan geçirecekleri zaman uzayabilir” sözlerini vurguladı.
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Bölümü Öğr. Üyesi Doç.Dr. Belgin Petek BALCI “MS’ te Ayırıcı Tanı”, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü hocalarından Dr. Öğr. Üyesi Aslı AKSOY GÜNDOĞDU “MS’ de Atak ve Tedavisi” ve Dr. Öğr. Üyesi Bengü ALTUNAN “Olgu Sunumu” konularına değindi.
MS hastalığının tanı ve tedavilerinin yanı sıra olgular üzerinden örnekler sunulan ve Nörolojik Araştırmaları Destekleme Derneği katkılarıyla gerçekleştirilen panel soru cevap, belge takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.
Tıklayınız. ...
Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Erhan GÖÇMEN'in Babası Kamil GÖÇMEN, Tarla Bitkiler...
Üniversitemiz personeli babası için bugün 0 RH (-) negatif iki ünite acil kana ihtiyaç bulunmaktadır. Kan vermek isteyenlerin Tekira AVM önü...
21.05.2024 tarih ve 32552 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Üniversitemiz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bulunan birimlerimiz...
Tıklayınız. ...
Tıklayınız. ...