Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri Edebiyatı Bölümü tarafından Piramit Salon’da Uzakdoğu Asya Japon Kültürü Tanıtım Haftası programı düzenlendi.
Programa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şefik Kurultay, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Boynukara, öğretim üyeleri ve öğrencilerimiz katıldı.
Programın açılış konuşmasını Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cahit Kahraman gerçekleştirdi. Yrd. Doç. Dr. Kahraman, “Etkinlilerimiz çerçevesinde davet ettiğimiz ‘Güneşin doğduğu ülke’nin değerli konuklarını ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.
Program öncesinde konuşan Prof. Dr. Osman Şimşek, Üniversitelerin farklı kültürleri bir araya getiren ortamlara sahne olduğunu belirterek, “Bu yıl 192 olan yabancı öğrenci sayımızı önümüzdeki yıl 500’e çıkartmayı düşünüyoruz. Bu sayede kültürlerarası etkileşimlerin de artacağına inanıyoruz” dedi.
Program kapsamında Japon geleneksel kültürünü yansıtan şarkılar söylenmesinin ardından; Japon- Kore- Çin Geleneksel kıyafetleri ile defile düzenlendi. Defile sonrasında koro, Japonya’nın sevilen şarkılarını söyledi.
Japon kültürünün belirgin sanatları arasında yer alan Kado(çiçek düzenleme sanatı), Sado(çay sanatı), Furoshiki (bohça sanatı), shodo(kaligrafi), origami (kâğıt katlama sanatı), İ-Go (Go oyunu), Shogi(Uzakdoğu Satrancı), Othello oyunları tanıtım haftası kapsamında programının ikinci bölümünde uygulamalı olarak katılımcılara tanıtıldı.
Tıklayınız. ...
Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Erhan GÖÇMEN'in Babası Kamil GÖÇMEN, Tarla Bitkiler...
Üniversitemiz personeli babası için bugün 0 RH (-) negatif iki ünite acil kana ihtiyaç bulunmaktadır. Kan vermek isteyenlerin Tekira AVM önü...
Tıklayınız. ...
21.05.2024 tarih ve 32552 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Üniversitemiz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bulunan birimlerimiz...
Tıklayınız. ...