Tekirdağ NKÜ’de Nevruz Bayramı Kutlandı
22-03-2024Üniversitemizde her yıl geleneksel olarak düzenlenen 21 Mart Nevruz Bahar Bayramı etkinlikleri Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığının organizasyonuyla Tekirdağ NKÜ Spor Kompleksi önünde gerçekleşti.

Etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Celalettin VATANDAŞ, Prof. Dr. Murat TAŞAN, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Yakup BIYIKOĞLU'nun okuduğu dua ile başlayan etkinliklerde konuşma yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, baharın gelişini müjdeleyen, bolluk ve bereketi simgeleyen Nevruz’un Türk Milleti açısından özel bir anlamı olduğuna dikkat çekerek; “Tabiatın uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı'nın Anadolu'da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır. Nevruz bayramı yeniden dirilişini ifade etmektedir. 21 Mart yeni yılın, ilkbaharın ve yazın başlangıcıdır. Üniversitemiz, her yıl olduğu gibi bu yıl da Nevruz'u çeşitli etkinliklerle kutluyor. Bu etkinlikler, farklı kültürlerin bir araya geldiği, hoşgörü ve dayanışma duygularının pekiştirildiği ortamlar sunuyor. Yüzyıllardır yakılan nevruz ateşiyle baharın gelişi kutlanırken; bu kutlamaların dostluğa, kardeşliğe, mutluluğa, bolluğa, sevgiye ve paylaşıma vesile olmasını temenni ediyor, başta Tekirdağlı hemşehrilerim olmak üzere tüm personelimizin ve öğrencilerimizin Nevruz Bayramını kutluyorum” dedi.

Etkinlik programı kapsamında Nevruz ateşinin yakılması ve Türk mitolojisinde Ergenekon’dan çıkışı ve varoluş mücadelesini temsilen demir dövülmesinin ardından, halk oyunları gösterisi, okçuluk gösterisi ve müzik dinletisi gerçekleşti.

 

Namık Kemal Üniversitesi1
Namık Kemal Üniversitesi2
Namık Kemal Üniversitesi3
Namık Kemal Üniversitesi4
Namık Kemal Üniversitesi5
Namık Kemal Üniversitesi6
Namık Kemal Üniversitesi7
Namık Kemal Üniversitesi8
Namık Kemal Üniversitesi9
Namık Kemal Üniversitesi10
Namık Kemal Üniversitesi11
Namık Kemal Üniversitesi12
Namık Kemal Üniversitesi13
Namık Kemal Üniversitesi14
Namık Kemal Üniversitesi15
Namık Kemal Üniversitesi16
Namık Kemal Üniversitesi17
Namık Kemal Üniversitesi18
Namık Kemal Üniversitesi19
Namık Kemal Üniversitesi20
Namık Kemal Üniversitesi21

Haberler & Duyurular
Arşiv>