Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Gerçekleşti
07-06-2024Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 2023-2024 akademik yılı önlisans ve lisans genel mezuniyet töreni büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

Fakülte ve Meslek Yüksekokulları tarafından ayrı ayrı yapılan mezuniyet törenleri dolayısıyla Üniversitemizde bu yıl önlisans ve lisans düzeyinde ilk 3’e girerek dereceyle mezun olan öğrencilere yönelik genel bir mezuniyet töreni düzenlendi.

Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen programa Tekirdağ Valisi Recep SOYTÜRK, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Celalettin VATANDAŞ, Prof. Dr. Gülsüm ÖZKAN ve Prof. Dr. Murat TAŞAN, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdür Vekili İlhan KOÇER, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet HACIOĞLU, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN, Üniversitemiz Fakülte Dekanları, Meslek Yüksekokulu Müdürleri, Enstitü Müdürleri, Senato Üyeleri, Üniversitemiz akademik ve idari personeli, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti ve STK Temsilcileri, basın mensupları, mezun olan öğrencilerin aileleri ile öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programda, Tekirdağ NKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı icra heyeti tarafından müzik dinletisi sunuldu.

Törenin açılışında konuşma yapan Vali Recep SOYTÜRK, Tekirdağ’ın tüm güzel özelliklerinin yanı sıra bir Üniversite şehri olduğuna vurgu yaparak, ülke ekonomisinin lokomotifi birçok sanayi kuruluşunu barındıran ilimizin bu özelliğinden, istihdam ve kariyer açısından yeni mezunlarımızın faydalanması tavsiyesinde bulundu ve öğrenciler ile ailelerini mezuniyetleri dolayısıyla tebrik etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Mümin ŞAHİN konuşmasının başında; Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” sözünü dikkate alarak 2006’dan bu yana Üniversite olarak bilimsel kaliteden ödün vermeden geleceğimizi inşa edecek olan binlerce mezun vermenin haklı gururunu yaşamakta olduğumuzu vurguladı.

Rektör ŞAHİN, “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi özverili çalışmasıyla saygın üniversiteler arasındaki yerini almıştır. Geçtiğimiz yıl, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Gıda Biyoteknolojisi alanında ‘Uzmanlaşan Üniversite’ seçilmiştir ve Trakya’da tektir. Yine Üniversitemiz, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından yükseköğretim kurumlarındaki niteliğin yükseltilmesi ve kalite güvencesine katkı amacıyla uygulanan Kurumsal Akreditasyon Programı (KAP) kapsamında kurumsal akreditasyon almaya hak kazanmıştır. Bununla birlikte Üniversitemizin birçok bölümü de akredite olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Türkiye Yeterlilik Çerçevesi (TYÇ) logosu kullanacak 40 üniversiteden biri olmuştur. Üniversitemiz Tıp Fakültesi ile Ziraat ve Sağlık Bilimleri Fakültelerinin bazı bölümlerinin diplomalarında artık TYÇ logosu da yer alacaktır. Üniversitemiz 2024 Yılı verilerine göre önemli bir başarıya daha imza atmıştır. Üniversitemiz, QS 2024 Avrupa Üniversite Sıralamalarında Batı Asya Kategorisinde 58. Sırada yer almıştır. Ve QS 2024 sıralamasında Trakya’da yer alan tek üniversite olmuştur. Ayrıca Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi demek, Engelsiz Üniversite demektir. Üniversitemiz, YÖK’ten bir kez daha ‘Engelsiz Üniversite Ödülü’ aldı ve 2023’te en çok bayrak alan 7. üniversite oldu. Üniversitemiz Sıfır Atık Yönetim Sistemi alanında da ‘İyi Uygulama Üniversiteleri’ arasında gösterilmiştir” şeklinde konuştu.

Mezun öğrencilerimize hitaben, “Hz. Mevlana’nın dediği gibi ‘Mum olmak, ışık saçmak kolay değil. Önce yanmak gerekir.’ Karşılaştığınız tüm zorluklar sizi daha da güçlü kılacaktır.” diyen Rektör Prof. Dr. Mümin ŞAHİN sözlerini “Sevgili mezunlarımız, bugün sizler için yeni bir başlangıç günü. Bilgi ancak sizlerin çabalarıyla değerini bulur. Vatanınızı ve milletinizi sevin! Hepimizin canla, başla Ülkemizin geleceği ve bekası için çalışmamız gerektiğini asla unutmayın. Sizleri hayatınızın yeni bir dönemine uğurlarken; sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” diyerek noktaladı.

Mezunlarımız adına Tıp Fakültesi Birincisi Batuhan ÖZMEN ile Muratlı MYO Birincisi Rümeysa GERMAN da günün anısına birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Valimiz Recep SOYTÜRK, Rektörümüz Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdür Vekili İlhan KOÇER, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet HACIOĞLU, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz KALKAN ve Rektör Yardımcılarımız ile Fakülte Dekanlarımız, MYO Müdürlerimiz tarafından, ilk 3’e giren önlisans ve lisans öğrencilerine mezuniyet beratları ile tebrik belgeleri takdim edildi.

Törenin sonunda, fakülte ve meslek yüksekokul birincileri, sahnede yaş kütüğüne Mezuniyet Plakalarını çaktı.

Mezuniyet programı, geleneksel kep atma töreni ve toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

 

Namık Kemal Üniversitesi1
Namık Kemal Üniversitesi2
Namık Kemal Üniversitesi3
Namık Kemal Üniversitesi4
Namık Kemal Üniversitesi5
Namık Kemal Üniversitesi6
Namık Kemal Üniversitesi7
Namık Kemal Üniversitesi8
Namık Kemal Üniversitesi9
Namık Kemal Üniversitesi10
Namık Kemal Üniversitesi11
Namık Kemal Üniversitesi12
Namık Kemal Üniversitesi13
Namık Kemal Üniversitesi14
Namık Kemal Üniversitesi15
Namık Kemal Üniversitesi16
Namık Kemal Üniversitesi17
Namık Kemal Üniversitesi18
Namık Kemal Üniversitesi19
Namık Kemal Üniversitesi20
Namık Kemal Üniversitesi21
Namık Kemal Üniversitesi22
Namık Kemal Üniversitesi23
Namık Kemal Üniversitesi24
Namık Kemal Üniversitesi25
Namık Kemal Üniversitesi26
Namık Kemal Üniversitesi27
Namık Kemal Üniversitesi28
Namık Kemal Üniversitesi29
Namık Kemal Üniversitesi30
Namık Kemal Üniversitesi31
Namık Kemal Üniversitesi32
Namık Kemal Üniversitesi33
Namık Kemal Üniversitesi34
Namık Kemal Üniversitesi35
Namık Kemal Üniversitesi36
Namık Kemal Üniversitesi37
Namık Kemal Üniversitesi38
Namık Kemal Üniversitesi39
Namık Kemal Üniversitesi40
Namık Kemal Üniversitesi41
Namık Kemal Üniversitesi42
Namık Kemal Üniversitesi43
Namık Kemal Üniversitesi44
Namık Kemal Üniversitesi45
Namık Kemal Üniversitesi46
Namık Kemal Üniversitesi47
Namık Kemal Üniversitesi48
Namık Kemal Üniversitesi49
Namık Kemal Üniversitesi50
Namık Kemal Üniversitesi51
Namık Kemal Üniversitesi52
Namık Kemal Üniversitesi53
Namık Kemal Üniversitesi54
Namık Kemal Üniversitesi55
Namık Kemal Üniversitesi56
Namık Kemal Üniversitesi57

Haberler & Duyurular
Arşiv>