Atatürk, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefiyle 23 Ağustos 1928 tarihinde Tekirdağ’da yeni Türk alfabesini ilan ederek Harf İnkılabı'nı başlatmıştır. Yeni Türk alfabesinin kullanılmaya başlanması, o dönem Cumhuriyet tarihimizin kültür alanında hayata geçen en önemli gelişmelerden biridir. Milli alfabesini kullanan ve eğitim faaliyetlerine ağırlık veren Türkiye Cumhuriyeti gerçekleştirdiği ilerleme sayesinde, gelişmekte olan ülkelere de örnek olmuştur. Tekirdağ'ımızın modern Türkiye'nin inşasında atılan bu temelde oynadığı rol de önemlidir. Çanakkale Savaşı’ndan önce 57. Alay’da Tekirdağ’da görev yapan Mustafa Kemal Atatürk, Tekirdağlıların hoşgörülü ve ileri görüşlü olduklarına bizzat şahit olmuştur. Tekirdağlılar da Harf İnkılabı’nda yeni harfleri sahiplenmiş; ülkemizin ve kültürümüzün muasır medeniyet yolunda ilerlemesinde öncü olmuştur. Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyor, bir Tekirdağlı olarak yeni Türk alfabesinin Tekirdağ’da ilanının 91. yıl dönümünü kutluyorum.
Prof. Dr. Mümin ŞAHİN
Rektör
Tıklayınız. ...
Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Erhan GÖÇMEN'in Babası Kamil GÖÇMEN, Tarla Bitkiler...
Üniversitemiz personeli babası için bugün 0 RH (-) negatif iki ünite acil kana ihtiyaç bulunmaktadır. Kan vermek isteyenlerin Tekira AVM önü...
Tıklayınız. ...
21.05.2024 tarih ve 32552 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Üniversitemiz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bulunan birimlerimiz...
Tıklayınız. ...