Türkiye''de Balkan Araştırmalarının Dünü, Bugünü ve Yarını Konulu Konferans
09-05-2018Üniversitemiz Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (BALKAM) tarafından Rektörlük Konferans Salon'da "Türkiye'de Balkan Araştırmalarının Dünü, Bugünü ve Yarını" konulu konferans düzenlendi.

Konferansta Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. İhsan Soysal, BALKAM Müdürü Prof. Dr. Ayşe Kayapınar, akademisyenler ile öğrenciler bulunurken, konuşmacı olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Balkan ve Karadeniz Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Hacısalihoğlu katıldı.

Konferans öncesi konuşan BALKAM Müdürü Prof. Dr. Ayşe Kayapınar, “Öncelikle Balkan çalışmalarının ülkemiz ve üniversitemiz için önemini vurgulamak istiyorum. Balkanlar, Türkiyenin sınırdaş olduğu coğrafyadır. Balkanlar Türkiye için olduğu kadar Türkiye de Balkanlar için büyük stratejik bir öneme sahiptir. Komşu coğrafyamızı geçmişiyle günümüzle ve geleceğiyle tanımak, araştırmak, incelemek ve takip etmek zorundayız.” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Balkan ve Karadeniz Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Hacısalihoğlu ise “Balkanların Türkiye acısından önemi büyüktür. Balkanlar Türklerin tarihte hem askeri hem siyasi hem de kültürel bakımdan en büyük ilerlemeyi gerçekleştirdiği bir coğrafyadır. Türklerin balkanlarda ki varlığı, günümüzde ki Türk devletinin varlığı ve gelişmesinin de alt yapısının dayanağını oluşturmuştur. Bu nedenle Türk tarihinde Balkanların özel bir yeri vardır. Türkler, Balkanlarda imparatorluğun yükselişini ve dünya hakimiyetini görmüş ve yaşamışlardır.” sözlerine yer verdi.

Program günün anısına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. İhsan Soysal’ın Prof. Dr. Mehmet Hacısalihoğlu’na günün anısına hediye takdim etmesinin ardından toplu fotoğraf çekimiyle noktalandı.

 
>