15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Gerçekleşti
15-07-2021Hain darbe girişimi karşısında aziz milletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin gösterdiği onurlu mücadelenin ve demokrasi zaferinin beşinci yıldönümünde, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında “15 Temmuz Darbe Girişimi ve Küresel Güç Merkezlerinin Hedefindeki Türkiye” konferansı gerçekleştirildi.

Rektörlük Konferans Salonu’nda sosyal mesafe ve maske kurallarına uygun şekilde gerçekleşen programa; Tekirdağ Valisi Aziz YILDIRIM, Garnizon Komutanı Piyade Alb. Şahin YENİLMEZ, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Uğur ÖZCAN, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Vali Yardımcıları Dr. Osman Abdullah GÜNAYDIN, Murat EREN, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun KAYA, Jandarma Komutanı J.Alb. Osman KILIÇ, Emniyet Müdürü Mehmet Hakan FINDIK, Ak Parti İl Başkanı Mestan ÖZCAN, Mhp İl Başkanı İlker YÜCEL, Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter Murat Kamil TIRPANCI, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademik ve idari personel katılım gösterdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Hikmet ÇADIR’ın 15 Temmuz şehitlerimiz ve tüm şehitlerimiz için ruhuna okuduğu Kuran’ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN gerçekleştirdiği konuşmasında “Kurulduğu günden bu yana devletimizi ele geçirip, güzel ülkemizi boyunduruk altına almak isteyenler hep var olmuştur. O gece ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi ve aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardır.

15 Temmuz asla sıradan bir darbe girişimi değildir. Arkasında çok büyük hesapların olduğu, gerçekleştiğinde ülke ve millet olarak bambaşka mecra ve maceralara sürükleneceğimiz tarihi bir kırılma noktasıdır. Malazgirt’ten Çanakkale’ye kadar ve hatta İstiklal Savaşı’nda milletimiz ne yaşamış ve hissetmişse, 15 Temmuz’da da bu Aziz Millet aynı hissiyatla harekete geçmiştir. Yani 15 Temmuz, bu topraklarda yüz yıllardır verdiğimiz beka mücadelesinin en son halkasıdır” ifadelerine yer verdi.

Rektör ŞAHİN, “Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile 15 Temmuz şehitlerimiz başta olmak üzere vatan ve millet yolunda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Hayatına devam etmekte olan gazilerimize de acil şifalar ve sağlıklı günler diliyor, kahraman gazilerimiz ve şehit ailelerimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi 15 Temmuz 2016 tarihinden daha güçlüdür, 15 Temmuz'u Unutmadık, Unutturmayacağız!” sözlerini kaydetti.

15 Temmuz Darbe Girişimi ve Küresel Güç Merkezlerinin Hedefindeki Türkiye” konulu konferansı sunan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Celalettin VATANDAŞ, “Bugün burada beş yıl önce gerçekleşen meşum bir olayın, demokrasimizin, milli birlik ve beraberliğimizin daha iyi anlaşılması amacıyla bu özel güne istinaden toplanmış bulunuyoruz. Beş yıl önce gerçekleşen bu olay hepimizi yüreğimizden yaktı. Bugünkü konuşmamda akla dayalı geçmişimizi, mevcut durumumuzu ve muhtemel geleceğimize ilişkin projeksiyonlar sunan bazı tespitlerde bulunmak istiyorum” ifadelerine yer veren Prof.Dr. Celalettin VATANDAŞ, “Darbe kavramı üzerinde bu yaşanan olayı analiz etmek, Bu olay bağlamında niçin İslam, Niçin Türkiye?, Niçin FETÖ örgütü başlıkları altında bilgi ve tespitlerini katılımcılar ile paylaştı.

Dekan VATANDAŞ, “Bizim siyasal kültürümüz maalesef darbe, ihtilal, muhtıra gibi kavramlar ile şekillenen bir geleneğe sahiptir. Hiçbir darbe anayasal değildir, yasal değildir. Kendisine bazı siyasi, kültürel, dini meşruiyet zeminleri oluşturmaya, inşaa etmeye çalışsa bile kabul edilir değildir. Anayasal bir suçtur” sözlerini kaydetti.

VATANDAŞ, “Ülke olarak jeopolitik açıdan büyük öneme sahibiz. Üç kıtayı kontrol edebilen, dünya enerji kaynaklarına yakın, doğu batı arasında bir köprüyüz. Bin yıldır bu coğrafyada Müslüman Türk kimliğine sahibiz. Türkiye dünya üzerinde geniş coğrafyayı etkileyen güce sahiptir. Hem Türk toplumlar hem de Müslüman toplumlar ile aynı hissiyatı paylaşan ülkeyiz. Dolayısıyla Türkiye’nin gücünü kırmak isteyen küresel güçler islam üzerinden hareketle ülkemizi zayıflatma amacını gütmüşlerdir” ifadelerine yer verdi.

Konferans sonunda Tekirdağ Valisi Aziz YILDIRIM ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN tarafından Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin VATANDAŞ’a programa katkılarından dolayı takdimde bulunuldu

Sonrasında Rektörlük Fuaye Alanında ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ konulu fotoğraf ve resim sergileri gezildi.

Son olarak Merkez Kampüsümüzde yer alan ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Anıtı’ önünde gerçekleşen toplu fotoğraf çekimi ile Üniversitemizdeki program sona ermiş oldu.

 

Namık Kemal Üniversitesi1
Namık Kemal Üniversitesi2
Namık Kemal Üniversitesi3
Namık Kemal Üniversitesi4
Namık Kemal Üniversitesi5
Namık Kemal Üniversitesi6
Namık Kemal Üniversitesi7
Namık Kemal Üniversitesi8
Namık Kemal Üniversitesi9
Namık Kemal Üniversitesi10
Namık Kemal Üniversitesi11
Namık Kemal Üniversitesi12
Namık Kemal Üniversitesi13
Namık Kemal Üniversitesi14
Namık Kemal Üniversitesi15
Namık Kemal Üniversitesi16
Namık Kemal Üniversitesi17
Namık Kemal Üniversitesi18
Namık Kemal Üniversitesi19
Namık Kemal Üniversitesi20
Namık Kemal Üniversitesi21
Namık Kemal Üniversitesi22

Haberler & Duyurular
Arşiv>