Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek’in 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı
10-03-2017Milletlerin karakterini temsil eden sembol eserler vardır. İstiklal Marşı da milletimizin karakterini ve her daim onurlu duruşunu yansıtan bir şaheserdir. İstiklal Marşımız, kendisi başlı başına abideleştiği gibi, onu yazan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy da yaşadığı tüm yokluk ve zorluklara rağmen onurlu ve gururlu duruşu ile tarihimizde ve edebiyatımızda dev bir abidedir.

Mehmet Akif Ersoy’un kahraman milletimize adadığı İstiklal Marşı, Türk milletinin devlet kurma geleneğini damarlarındaki asil kanda tekrar bularak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurup yükselttiği bu toprakların, vatanımızın bizlere ait olduğunu bütün dünyaya haykıran; milli ruhun, milli şuurun, ortak duruş, düşünce ve hassasiyetlerin buluştuğu en önemli metindir. Her bir mısrasından şehit ve gazilerimiz birer ok gibi fırlayarak bize bizi hatırlatır ve ruhumuzu titretir. İstiklal Marşımızın kabulünün 96. yılını idrak ettiğimiz bugünde Milli Marşımızı bize kazandıran Mahmet Akif Ersoy’u bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.

 

Prof. Dr. Osman ŞİMŞEK

Rektör

 

Haberler & Duyurular
Arşiv>